Rubriky

Tento měsíc bývá ještě poměrně teplý a tak se dá stihnout kromě sklizně úrody také spousta prací na další sezonu. Kromě pozdního výsevu trávníku a úklidu záhonu se za teplého počasí v klidu také dají vysazovat rostliny na novou sezonu. Už nyní si můžeme udělat radost novými cibulkami tulipánů a těšit se na jaro:)


Okrasná zahrada
• Do země patří na jaře kvetoucí cibuloviny, kterým nevadí zimní mráz. Vysazujeme nejprve narcisy, pak tulipány a nakonec hyacinty a kosatce.
• Ze země naopak vyjímáme odkvetlé cibuloviny a hlízy, které by v zimě zmrzly. Patří sem mečíky, pryskyřníky a begonie.
• Pokud hodláme svůj kus půdy zkrášlit jehličnany (koniferami) a stálezelenými dřevinami, je čas vysadit je. Kupujeme teď rostliny s kořenovým balem či v kontejnerech a po výsadbě dbáme na řádnou zálivku, aby dřevina co nejrychleji zakořenila.
• Myslíme na příští rok a vysazujeme na záhony dvouletky vyseté na jaře.
• Trvalky jsou teď většinou po odkvětu, odstraníme suché stonky a velké trsy můžeme rozdělit a rozsadit. Tím si je snadno namnožíme.
• Růže jsme přestali přihnojovat v červenci. Teď jim dodáme maximálně draslík, aby dřevo vyzrálo a bylo odolné proti vymrzání. Odstraňujeme také odkvetlé stonky a planné výhony – vlky.
• Pokud jsme trávník nezaložili na jaře, můžeme se do toho pustit právě v září. Je nejvyšší čas, dny jsou ještě dost teplé na to, aby semeno vyklíčilo a do zámrazu dobře zakořenily rostliny. S výsevem nečekáme déle než do poloviny září.
• Pozor na balkonové rostliny. První mrazíky mohou přijít znenadání a některé tropické druhy jako mučenka či banánovník by mohl chlad poškodit. Naopak první mrazíky přežije olivovník či fíkovník.


Ovocná zahrada
• Sklízíme na zahradě především švestky, hrušky, jablka a pozdní broskve, to vše nám teď plní košíky a mísy. Zdravé ovoce můžeme uskladnit, ale poškozené a padané musíme hned zpracovat.
• Stromy také kontrolujeme a odstraňujeme napadené a poškozené části i plody. Nikdy nenecháváme plody na stromě ani pod ním, jsou semeništěm chorob a škůdců. Přihnojíme je draselným hnojivem, aby dřevo vyzrálo a bylo odolnější proti vymrzání.
• Vlašské ořechy sklízíme, až jsou skutečně zralé a začnou samy padat. Sušíme je na slunci a čerstvém vzduchu. Čím důkladněji je na zimu připravíme, tím méně budou později plesnivět.
• Kdo pamatuje na prababičky a jejich zvyky, možná si vzpomene na jejich způsob uskladnění ovoce. Tak třeba švestky v sušených kopřivách vydrží až několik týdnů. Také hrušky a jablka se dříve balily do papíru. Vyžaduje to však trpělivost a čas.
• Pozdní odrůdy ovoce mohou přejít mrazíkem. Pak mají ještě výraznější vůni a sladší chuť.
• Také bobulové ovoce se snadno rozmnožuje řízky. Větvičku s šesti pupeny seřízneme a zasadíme do pařeniště tak, aby dvě třetiny s pupeny bez listů byly pod zemí.


Zeleninová zahrada
• Sklízíme rajčata, papriky, lilky, patizony, cukety, malé dýně, fazolky, červenou řepu a další druhy zeleniny. Je čas konzervování a zamrazování zásob na zimu.
• Po sklizni záhony zbavíme zbytků, které mohou napadat škůdci a choroby. Zeminu pohnojíme kompostem či uleželým hnojem a zpracujeme. Ideální je zelené hnojení. Po sklizni vysejeme na záhon směs brukvovitých a bobovitých rostlin, mladé rostliny pak zaryjeme.
Co na zahradě v ZÁŘÍ
IMG_0487.JPG
Druhá polovina a konce léta jsou časem dvouletek. Již nyní máme šanci připravit se na další sezonu.Dvouletky jsou velice vděčná a pestrá směs rostlin jako doplněk k letničkám a trvalkám a dovedou vyplnit pauzu v kvetení mezi letními trvalkami a jarními cibulovinami.
Co všechno můžete pěstovat nebo jen tak najít na vaší zahradě? Je toho hodně. Nakonec zjistíte, že ani nemusíte vyrážet na sběr do luk a lesů:)
Skoro všechno na základní potřeby lze vypěstovat, spoustu rostlin ani pěstovat není třeba, roste to samo, ale nevíme, že se to dá dobře zužitkovat.
prote doporučuji neplít záhony bezhlavě, kolikrát Vám tam samo vyroste něco, co by jste těžce jinak sháněli. Celý rok je tak co sbírat.
Přináším moje základní bylinky, které porůznu obměňuji a jesm s nimi v rámci zahrady spokojená, něco se pěstuje oficiálně, něco jako "plevel",
použít se dá opravdu spousta druhů.
Co všechno můžete pěstovat nebo jen tak najít na vaší zahradě? Je toho hodně. Nakonec zjistíte, že ani nemusíte vyrážet na sběr do luk a lesů:) Skoro všechno na základní potřeby lze vypěstovat, spoustu rostlin ani pěstovat není třeba, roste to samo, ale nevíme, že se to dá dobře zužitkovat.

Proto doporučuji neplít záhony bezhlavě, kolikrát Vám tam samo vyroste něco, co by jste těžce jinak sháněli. Celý rok je tak co sbírat. Přináším moje základní bylinky, které porůznu obměňuji a jesm s nimi v rámci zahrady spokojená, něco se pěstuje oficiálně, něco jako "plevel", použít se dá opravdu spousta druhů.
workshopy 2.jpg
V rámci spolupráce mezi nadšenci napříč republikou chci podpořit tentokrát přímo ÚTULKY PRO KOČKY - pilotmím projektem je regionální spolupráce s útulkem TLAPKY MOCHOV. Charitativní běh spojený s prodejem předmětů s kočičí tématikou a osvětou k problematice opuštěných koček. Letos běží další ročník BĚHU PRO KOČKU  ve Středních Čechách a na Moravě.
 
Běh pro kočku

Běh pro kočku

V rámci spolupráce mezi nadšenci napříč republikou chci podpořit tentokrát přímo ÚTULKY PRO KOČKY - pilotmím projektem je regionální spolupráce s útulkem TLAPKY MOCHOV. Charitativní běh spojený s prodejem předmětů s kočičí tématikou a osvětou k problematice opuštěných koček. Letos běží další ročník BĚHU PRO KOČKU  ve Středních Čechách a na Moravě.
Běh pro kočku

Běh pro kočku

Od podzimu roku 2016 působíme jako lektoři pro Univerzitu 3 věku v Mladé Boleslavi. Přednášíme o zahradní tvrobě, zahradách, rostlinách a dalších zajímavých tématech spjatých s přírodou. V současnosti již II. ročník cyklu Příroda a lidé a připravujeme III. sezonu. Více na: Univerzita 3. věku v Mladé Boleslavi
 
Protože mým hlavním cílem je naučit lidi ve městech i mimo něj, že zeleň k životu patří, protože naše prostředí obohacují, spolupracuji letos s nadšenci z Jako aktivní členové se já i mí přátelé snažíme přispět prací, odbornými radami i poskytnutím materiálu na sázení. Zapojme obyvatele do tvorby městské zeleně.
 
Když máte jak, napište mi na: katerina.pszcz@seznam.cz

Příjedeme za Vámi:)
PS: na převoz nářadí a rostlin máme i auto....
Adresa: Český Těšín &  Praha 8

Osobní návštěva po domluvě v rámci Těšínska i dále po Severní Moravě:)

Po dohodě dorazím kdekoli v rámci  S. Moravy a okolí Prahy!

 

Name
Email
Comment
Or visit this link or this one