Dobromysl obecná (Origanum vulgare L.) je rostlina z čeledi hluchavkovitých.
Trocha botaniky: Dobromysl obecná je vytrvalá, vlnatě chlupatá bylina vysoká 20 až 90 cm. Lodyha je načervenalá a čtyřhranná. Výběžky oddenku dřevnatějí. Vstřícné listy mají krátký řapík, jsou vejčité a celokrajně nebo nezřetelně vroubkované. Spodní jsou největší, k vrcholu se zmenšují. Květenství jsou vidlanovité laty shlukující se v hlávku. Květenství tvoří až 25 květů. Květy jsou drobné, nachově růžové. Koruna má trojcípý dolní pysk a vykrojený pysk horní. Kalich je trubkovitě zvonkovitý. Kvete v červenci až září. Celá rostlina příjemně aromaticky voní. Plodem je tvrdka. V Česku roste v křovinách, ve světlých lesích, na pasekách, na slunných stráních a na mělkých půdách spíše alkalických. Často se pěstuje v zahradách. Původní areál rozšíření byl v oblasti Středomoří, začala se však pěstovat již od antiky a rozšířila se i do ostatních oblastí Evropy, kde i zplaněla- Zdroj: Wikipedia, Naše květena
Někteří lidé se občas podiví, když zjistí, že dobromysl a oregano je jedno a to samé. Oregano jako koření se v našich kuchyních velmi rychle zabydlelo, protože například italské pokrmy, k nimž jeho vůně a chuť neodmyslitelně patří, si našly cestu i k srdcím Středoevropanů.
Trocha vědy: Podle studie vědců z Univerzity Bonn a Technické vysoké školy v Curychu čaj z dobromysli obecně pomáhá z těla odvádět škodlivé látky, a tak je vhodný k detoxikačním kúrám i při otravách. Jeho zklidňující účinky pak ocení lidé, kteří jsou v permanentním stresu, a ti, kdo trpí nespavostí. Pro ženy, které trpí na bolestivou menstruaci, může být dobromysl také dobrou pomocnicí. Stejně tak napomáhá při zánětech horních cest dýchacích nebo při bolestech kloubů.
Hlavní účinné látky jsou silice (zejména tymol a karvakrol), které mají silné antibakteriální a dezinfekční účinky. Opomenout ale nemůžeme ani jeho protizánětlivé a spazmolytické účinky, proto se s ním často můžeme setkat v různých mastích proti rýmě a svědění.
Čajové směsi, které oregano obsahují, jsou doporučovány při zažívacích potížích, nechutenství, pro zlepšení střevní peristaltiky, při žaludečních neurozách, ale také při zánětu průdušek, kašli a revmatismu. Nálev se dá použít i jako protizánětlivé kloktadlo, k inhalacím, do posilujících koupelí a poslouží i jako prostředek proti plísním a jiným kožním infekcím.
Léčivé účinky oregana: má desinfekční a protizánětlivé účinky, likviduje plísně v těle a na povrchu, zejména různé kožní a nehtové mykózy, koncentrovaný olej z oregana se aplikuje jako silné přírodní antibiotikum na bakterie a plísně. Bylina zvyšuje vyměšování žluči, působí proti průjmům, povzbuzuje chuť k jídlu, usnadňuje odkašlávání, uvolňuje křečovité stažení svalstva. Zdroj: Naše byliny v lékařství, Korbelář, Endris.

TIP GFL21: Sirup z oregana a tymiánu na kašel a dutiny:
Velký hrnec naplníme čerstvou natí oregana a tymiánu (můžeme přidat i mateřídoušku pokud ji máme) přidáme 2 čisté nakrajené citrony a zalejeme plný vodou. Necháme přes noc odstát.
Druhý den přivedem k varu, poté obsah scedíme a výsledné množství tekutiny smícháme s cukrem (nejlépe třtinovým) v poměru 1 kg cukru na 1 l tekutiny. Poté opět přivedem k varu a vaříme tak dlouho, dokud nezačne houstnout, horké plníme do lahví a uzavíráme (jako každý sirup nebo marmeládu) skladujeme v temnu a chladu, po otevření v lednici. Hodí se lžíce ráno a večer při nachlazení nebo jako sladidlo do bylinkového čaje.
dobromysl-oreganO.jpg
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one