Hloh obecný (Crataegus oxyacantha či Crataegus laevigata), česky též hloh dvousemenný či hloh ostrotrnný, je trnitý keř nebo nízký strom rozšířený zejména v Evropě.

Popis: Hloh obecný je opadavá listnatá dřevina tvaru keře nebo stromu, dosahujícího výšky nejvýše 8 metrů. Na tenkých šedavě zbarvených větvích rostou v paždí trnů střídavě postavené laločnaté listy o velikosti 3 až 5 cm. Trny dorůstají délky až 2,5 cm. Květy jsou pětičetné, bílé až růžové, o průměru asi 15 mm a rostoucí po pěti až deseti v chocholících. Pro květy je charakteristický jejich nepříjemný zápach. Plodem jsou červené kulovité malvice, obsahující dvě nebo tři semena, dozrávající v září až v říjnu.

Použití: V lidovém léčitelství se používají především sušené květy pro přípravu odvaru, který zlepšuje srdeční činnost, snižuje krevní tlak, pomáhá při nespavosti a má uklidňující účinky pokud se užívá dlouhodobě. Stejné účinky mají méně často používané plody. Je vhodné jej kombinovat s rakytníkem řešetlákovým. Šlechtěné odrůdy hlohu nemají žádné léčebné účinky.
Plody obsahují vitamíny C, B, karoteny a sacharidy. Podobně jako květy s listy se plod hlohu používá při srdečních potížích – snižování tlaku, arytmii, srdeční neuróze, pomáhá prokrvovat celé tělo včetně mozku, zlepšuje průchodnost cév a tepen. Působí i na nervový systém, potíže spojené s PMS. Působí při dlouhodobém užívání. Výhodou je, že není toxická a nebyly dosud zaznamenány žádné vedlejší účinky.

Něco z magie*Hloh používaly staří Keltové při oslavách svátku Beltane.Ženy pily čaj z této byliny, aby se spojily s Bohyní, s jejím sexuálním aspektem a tím i se svým. Muži, ho pili z toho důvodu, aby lépe pochopily svou partnerku - Bohyni. Na svátek Beltane se pilo hlohové víno nebo čaj, který umožňoval kontakt s nadpřirozenem.
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one