Kontryhel obecný (Alchemilla vulgaris Bus, non L.) je léčivá rostlina z čeledi růžovitých. Je to vytrvalá bylina s dlouhým oddenkem, z něhož vybíhá bohatá přízemní růžice dlouze řapíkatých, poměrně tuhých, v obrysu ledvinitých 9-11laločných listů, které jsou svrchu lysé, na spodní straně a řapících ochlupené, v mládí charakteristicky řasnatě složené podél hlavních žilek. Lodyha je 10 až 30 cm vysoká, vystoupavá až přímá a v horní části větvená. Drobné žlutozelené kvítky tvoří koncová vrcholičnatá květenství podobná klubku. Kvete vytrvale od května do září.
Účinky: Účinnou drogou je nať nebo listy, obsahující 6-8 % hydrolyzovatelných tříslovin, hořčiny, silice, stopy kyseliny salicylové, vitamín C a další. Kvetoucí nať nebo listy se sbírají od května do září a suší se běžným způsobem ve stínu, co nejrychleji a ve slabých vrstvách, poněvadž droga je velice choulostivá.

Použití:Kontryhel tlumí menstruační bolesti a menstruační krvácení, u žen zpevňuje podbřišek a posiluje dělohu před porodem. V podobě výplachů užíváme kontryhel na bílý výtok. Zevně také na hemoroidy a proti svědivosti vnějších pohlavních orgánů, při krvácení z nosu, proti ekzémům a špatně se hojícím ranám. Má močopudné a zklidňující účinky. Dále se užívá proti průjmům a střevním katarům, při špatném trávení a nadýmání, při zánětech horních cest dýchacích a tuberkulóze, při jaterních a ledvinových chorobách.

bolestivá menstruace
čaj z natě kontryhele, jednu čajovou lžičku nasekané natě přelejeme 250ml vroucí vody a necháme 10 minut louhovat, scedíme a pijeme 2x - 3x denně jeden hrníček

alkoholová tinktura, do 1l 60% žitné (nebo jiného alkoholu - vodka, slivovice atd.) přidáme 200g nasekané kontryhelové natě a necháme v teple při pokojové teplotě 10 dní louhovat, přefiltrujeme a užíváme 4x - 6x denně 15 - 20 kapek do vody
Kontryhel

Kontryhel

Name
Email
Comment
Or visit this link or this one