Máta peprná (Mentha piperita)
Máta peprná je velmi nenáročnou bylinou. Lodyha je vzpřímená až poléhavá a dorůstá délky až 50cm, listy sytě zelené, pilovitě vejčité. Květ má fialovo-bílou barvu a semínko je drobounké. Jedná se o trvalku.
Existuje kolem třiceti druhů máty a sklízet ji můžete třikrát za rok. Sbírejte listy i se stonky krátce před rozkvětem. Má velmi intenzivní mentolovou chuť, a proto ji používáme po troškách. Hodí se k dezertům, salátům a orientálním pokrmům. V léčitelství se osvědčuje hlavně v podobě čajů při zažívacích potížích, poruchách trávení, plynatosti a nechutenství.
Pěstování: Můžeme pěstovat za oknem v květináči, nebo vysévat rovnou ven, do volné půdy. Výsev se provádí od dubna až do srpna, v domácích podmínkách kdykoliv. Během růstu pouze plejeme a občas provedeme zálivku, postačí jednou za 14 dní, spíše z počátku růstu, později již nezaléváme vůbec. První sklizeň je asi 3 měsíce po zasetí, další již jsou mnohem častěji, cca jednou za měsíc, máta roste dosti rychle. Potřeba slunce není tak veliká, můžeme pěstovat i ve stínu, kdy budou listy poněkud tmavší. Rovněž půda nemusí být zvláště kvalitní. Nemusíme hnojit ani přihnojovat. Sklizeň se provádí odstřiháváním ještě nevykvetlých výhonů, tedy listů i se stonky, o velikosti od 10 centimetrů. Na zahrádce sklízíme od května až do podzimních měsíců, za oknem každé 1-2 měsíce.
Použití je velmi široké:
• Příchuti a koření- čaje, ochucení Mojita, ochucení a dozdobení sladkých jídel, netradiční příchuť slaných pokrmů, saláty, žvýkačky, bonbony
• Lékařství a léčitelství- čaje, masti, výtažky, kapky, nápoje, prášky..
1. Zlepšuje trávení
2. Pomáhá proti křečím
3. Uvolňuje dýchací cesty
4. Desinfikuje ústní dutinu a celý organismus
5. Protizánětlivé účinky
6. Podporuje funkci vnitřních orgánů- játra, slinivka, ledviny
7. Uvolňuje svalstvo
8. Celkově uklidňuje nervový systém
• Zelené hnojení a kvašené hnojivo z bylin
• Odpuzuje některé škůdce
• Dekorace
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one