Mateřídouška úzkolistá (Thymus serpyllum)
Vytrvalá plazivá až keříčkovitá bylina s příjemnou aromatickou a kořeněnou vůní, patřící do čeledi hluchavkovitých, úzce příbuzná tymiánu. I její použití je podobné. Kvete od května až do září. Květy mohou mít různou barvu, nejčastěji fialovou, růžovou či bílou. Vyskytuje se u nás v několika druzích. Vyskytuje se po celé Evropě, i v Asii nebo v Africe. Celá nadzemní část rostliny obsahuje aromatické silice. Nať obsahuje silice, hořčiny, flavonoidy a třísloviny.
Pěstování: Jde o trvalku, vydrží i několik let na jednom stanovišti. Roste dobře na zahrádce, na skalce, v truhlíku za oknem, i doma v květináči. K tomu, aby dobře prospívala, potřebuje dobře propustnou, lehkou a písčitou půdu, která je mírně alkalická a vápenitá, nevadí jí výskyt kamenů. Vyhovuje jí slunné stanoviště, teplo a sucho. Místo by mělo být v závětří. Hnojení není potřeba. Ve stínu by rostla velice řídce a plazivě. Semena mateřídoušky je možno si předpěstovat, či zasadit rovnou do půdy na trvalé stanoviště. Vysévá se v březnu či dubnu. Semínka se mírně zatlačí do půdy, ve vzdálenosti řádků 40 cm od sebe. Po odkvětu je dobré ji pravidelně seřezávat, napomůže to košatění a zesílení rostlinky. Před zimou je dobré ji přikrýt chvojím.
Sklízíme průběžně, před kvetením, mladé výhonky o délce od 10cm. Můžeme sušit i ve svazcích.
Použití
• Využití v kuchyni: příprava masa (ryby, drůbež, divočina, mleté maso), omáček, nádivek
• Kosmetika: ošetření problematické pleti
• Parfémy
• Aromaterapie
• Bylinkové pytlíčky a polštářky
• Nálev: protizánětlivé a antiseptické účinky, pomáhá při nachlazení, kašli, trávicích obtížích, nespavosti, mírní svalové i nervové napětí
• Koupele: při svalových bolestech, nespavosti, revmatismu, pro posílení organismu
Mateřídouškový čaj: Dvě čajové lžičky mateřídouškové natě přelijte čtvrtlitrem vroucí vody a nálev nechte za občasného promíchání patnáct minut vyluhovat v uzavřené nádobě. Čaj pijte teplý třikrát denně. Pokud ho používáte proti kašli, oslaďte si ho medem. Jestli připravujete žaludeční čaj, neslaďte.
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one