Saturejka, skvělé koření i lék proti nafukování

Saturejku a její kouzlo i jemnou chuť jsem objevila během pobytu ve Švýcarsku, kde jsme sklízeli lány fazolek a ty se kombinovaly právě se saturejkou. Švýcaři jí říkají „fazolové koření“ Opravdu dokáže stahovat “větrnost“ z nadýmavých potravin. Takže chuťovou kombinaci, fazolky se slaninou a saturejkou se mi navždy spojí s poli fazolek v údolích Švýcarska.
Nejčastěji se pěstuje jednoletá saturejka zahradní (Satureja hortensis) s růžovými kvítky a vytrvalá saturejka horská (S. montana) s bílými kvítky a tužšími listy. Já upřednostňuji saturejku horskou, je to milý odolný keřík, který se dá sklízet celé léto. Květy jsou medonosné a vyhledávané včelami i motýly, proto je dobré dát ji na zahradu nebo terasu jako lákadlo pro opylovače. Oběma druhům prospívá slunné stanoviště a neutrální nebo mírně zásaditá půda. Vytrvalá saturejka potřebuje půdu propustnou, jednoleté svědčí výživná hlinitá a je snadné ji pěstovat i doma v květináči. Jinými slovy roste na každé skalce nebo slunečním svahu, kombinuje se s tymiánem i mateřídouškou. Saturejky se snadno množí semeny i vrcholovými a stonkovými řízky, na jaře a na podzim také dělením trsů.

Saturejka obsahuje:silice (asi 0,2%) s karvakrolem, cymolem, tujonem, cineolem - usnadňují trávení, třísloviny (asi 8,5%) mají protiprůjmové účinky, pryskyřice, slizy, minerální látky.

Saturejka, bylinka s jemnými, svěže zelenými lístky, je tedy nejlepším kořením do pokrmů z luštěnin. Nejen, že se její chuť k těmto jídlům dokonale hodí, ale dovede předcházet nadýmání, které požití čočky a fazolí většině lidí způsobuje. Saturejka, podobně jako mnoho dalších příbuzných bylin (tymián nebo oregano a spol.), dovede díky vonným silicím upravovat trávení. Působí také dezinfekčně i mírně tonizačně. Staří Římané si jí cenili dokonce i jako afrodisiaka, pročež dostala jméno satyrova rostlina (satureia). Je součástí proslulé provensálské směsi koření.
Saturejka je ideální k masu i luštěninám i brukvovitým (květáky, kedlubny, brokolice) a těžce stravitelným jídlům. Saturejka umožní omezit používání soli, aniž by pokrm ztratil na chuti. Variety vonící po citrónu se velmi hodí i k rybám, zejména s citronem na grilu promění obyčejného pstruha v delikatesu.

Saturejka není jen kořením, ale je zároveň i léčivou rostlinou. Na žaludeční problémy je nejlepší čaj z listů, který odstraňuje poruchy zažívání a ztrátu chuti k jídlu. Tlumí i pocit žízně u diabetiků. Na bolesti v krku se používá odvar, který má antiseptické účinky. Saturejku nepoužívejte jako léčivou rostlinu během těhotenství. Při zevním použití přispívá saturejka k hojení ran a také čistí mastnou pleť. Saturejka je výborná čerstvá, ale dobře si svou vůni a chuť uchovává i po usušení. Výtečný je také saturejkový olej.
Saturejka

Saturejka

saturejka horská
Saturejka

Saturejka

Saturejka zahradní
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one