Vlaštovičník větší (Chelidonium majus) je vytrvalá rostlina z čeledi makovité (Papaveraceae). Je to jediný druh rodu vlaštovičník. Vlaštovičník dorůstá výšky až jednoho metru. Listy jsou vstřícně postavené, vejčité, laločnatě vroubkované, na rubu řídce ochlupené. Kvete od května do září; žluté květy vyrůstají na dlouhých stopkách a vytvářejí okolíky. Po odkvětu dozrávají semena v plodech, jimiž jsou šešulovité tobolky. Lodyhy i listy se snadno lámou a na lomu roní tmavě žluté až oranžové mléko. Celá rostlina je při předávkování považována za jedovatou. Roste na půdách s vyšším obsahem dusíku a dostatečnou vlhkostí, nejčastěji podél cest a plotů, na rumištích, v zahradách aj.

Léčivé účinky: Rostlina obsahuje kromě jiných účinných látek alkaloidy izochinolinového typu a deriváty kyseliny kávové.
Použití : Působí proti dráždivému kašli. Čistí celý trávící systém. Čistí krev a napomáhá tvorbě krve, na těžká jaterní onemocnění. Výborně ovlivňuje látkovou výměnu. Záněty močových cest, onemocnění ledvin.

Zevně se používá čerstvá šťáva nebo tinktura na choroby kůže,opakovaným potíráním čerstvě prýštícím mlékem s cytostatickým až leptavým účinkem lze odstraňovat bradavicenebo kuří oka.
Působí jako sedativum na celý nervový systém. Uvolňuje křeče hladkého svalstva. Působí na srdeční činnost, snižuje krevní tlak. Kombinuje se s hlohem.

Tinktura: 2 celé rostlinky, tj. kořen, nať i květy pokrájet na cca 1cm kousky, vložit do 500ml lahve a zalít 40% alkoholem. Nechat 3-6 týdnů louhovat za občasného protřepání. Poté slít a označit. Používá se většinou 3x denně 20kapek
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one