Jak pěstovat dvouletky?

IMG_0487.JPG
Druhá polovina a konce léta jsou časem dvouletek. Již nyní máme šanci připravit se na další sezonu.Dvouletky jsou velice vděčná a pestrá směs rostlin jako doplněk k letničkám a trvalkám a dovedou vyplnit pauzu v kvetení mezi letními trvalkami a jarními cibulovinami.
Mezi dvouletky řadíme rostliny, jež musí po zasazení (je jedno, zda se jedná o semínka nebo sazenice) projít obdobím vegetačního klidu, aby se mohly vyvinout a v následujícím roce vykvést a vytvořit semena. Dvouletky zasaďte v prvé řadě k těm druhům rostlin, jež mají obdobné nároky na půdu a světlo jako ony. Řídit se musíte i dobou květu – je žádoucí, aby skupina nakvétala postupně nebo v určitém období tvořila vhodně se doplňující barevnou škálu. Jaké tedy vybírat?

Rostliny kombinujte také podle jejich výšky v době vegetace, aby vyšší druhy nestínily a nezakrývaly ty nižší. K sobě se hodí dvouletky s dalšími dvouletkami, letničkami i trvalkami. Všeobecně se pro dvouletky hodí lehčí propustné půdy, často totiž bývají ze začátku náročnější na vlhkost. Zemina, do níž budete sazeničky umisťovat, by měla být nakypřená, obohacená hnojivem nebo kompostem. Než dobře zakoření na stanovišti, nenechte je zcela přeschnout, obzvlášť v případě, když je podzim chudý na srážky.

Macešky:
Macešky (Violy) mají výhodu v tom, že je lze sázet i v době květu, takže si při nákupu můžete vybírat bez rizika, co vám příští rok na zahrádce vlastně vykvete. Květy poskytují nepřeberné variace barev, na výběr máte také drobnokvěté i velkokvěté a na oblibě si získávající macešky obří neboli švýcarské. Hodí se do stínu i na slunce, vydrží poměrně hodně. V oblibě je jak v záhonech, tak v kombinacích v nádobách.

TIP GFL21: Dvouletky – ty menší, jako třeba macešky – jde ještě vysévat přímo na stanoviště nebo mladé sazeničky zasadit na místo, kde nám udělají z jara radost. Mě například jarní macešky vesele vykvétají i nyní v srpnu. Není nutné je z kraje léta automaticky likvidovat, když vypadají dobře, rozrostou se a plné trsy květů a vydrží až do dalších mrazů.

Sedmikrásky:
Sedmikráska (Bellis perennis) je také jedna z nejoblíbenějších dvouletek, hodí se do volné půdy i do nádob. Sedmikrásky mají raději vlhčí půdu a polostinné i slunečnější místo, hodí se tedy i na výsadby pod stromy třeba na okraje záhonu s orlíčky, denivkami nebo bohyškami.

Hvozdíky
Hvozdíky neboli karafiáty (Dianthus) mají více druhů, z dvouletek se nejčastěji vysazují čínské karafiáty, které jsou typické svou sladce omamnou vůní. Hlavním časem kvetení je pro ně červen. Hvozdíky vyžadují propustnou hlinitopísčitou, výživnou, zásaditou půdu a slunné stanoviště. Hodí se jako předskokani k velkým trvalkám, jako třapatky nebo kopretiny.

Měsíčnice
Měsíčnice (Lunaria annua) se pěstuje jako letnička nebo dvouletka, dorůstá až metrové výšky a její ozdobou jsou hrozny květů v bílé nebo nachové barvě, objevující se v květnu a červnu. Po odkvětu rostlinu zdobí průsvitné ploché, elipsovité šešulky, kterým se lidově říká penízky – často se přidávají do sušených aranžmá. Na půdu není měsíčnice nijak náročná, dobře jí bude na sluníčku i v polostínu. Pro svůj bujný vzrůst je lepší ji kombinovat s jinými vzrostlými dvouletkami jako slezové růže nebo divizny.

Slézy
Topolovku růžovou (Alcea rosea) asi znáte více jako sléz nebo slézovec. Její silný stonek dorůstá do téměř jednoho metru a na jeho větvených koncích se objevují velké, výrazně zbarvené nálevkovité květy, které rostlinu zdobí od července až do října. Podobně jako ostatní dvouletky upřednostňuje i topolovka slunné stanoviště a vlhčí půdu. Můžeme ji tedy sazet jako dominantu doprostřed záhonu anebo na zakrytí škaredých stěn. Před ní se dají sázet nižší dvouletky nebo letničky jako měsíček nebo afrikány.

Pomněnky
Pomněnka (Myosotis) patří k nejznámějším rostlinám zahrádek, luk i lesů. Podle jejích něžně modrých kvítků se popisuje i nevšední barva očí. Pomněnka může být jedno, dvou i víceletou rostlinou a díky snadnému samovýsevu ani nezpozorujete, zda máte na záhonku stále původní rostlinku, nebo už její následnici. Kromě modrokvětých se pěstují i pomněnky s růžovými květy. Rozhodně se hodí do stínu a na vlhká místa. Nejčastěji se proto pěstuje pod stromem s orlíčky a sedmikráskami. Často v kombinaci s jarními cibulovinami jako narcisy a tulipány vytváří kouzelné kompozice.
05.08.2017 17:12:04
katerina.pszcz
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one