Bezinky

Bezinky

Kromě květů, které suším na začátku sezony nebo z nich dělám oblíbenou letní limonádu, se celé léto těším na chutné plody, které nás zásobí na zimu šťávami a marmeládami plnými vitamínů.

Bezinková šťáva s vanilkou
Ingredience:
2,5 kg bezinek
1 kg cukru
2 l vody
20 g kyseliny citronové - kdo má odpor ke kys. c., použijte 2 bio citrony se slupkou
1 hřebíček
1 vanilka
Postup:
Bezinky pomačkejte a povařte, přisypte kyselinu citronovou a nechte den odstát. Poté sceďte a přidejte hřebíček i vanilku, cukr (na 1 litr šťávy 1 litr cukru) a vařte 20 minut. Horké plnit do lahví a zavřít.

Džem z bezinek
Ingredience:
1 kg jablek
1/2 kg bezinkových bobulek
400 g krystalového cukru
10 g kyseliny citronové nebo 1 citron bio i se slupkou
Skořice dle chuti
Postup:
Jablka dobře operte, rozvařte, prolisujte a ještě povařte, přidejte povařené propasírované bezinkové bobulky a dále vařte. Do rozvařeného džemu vmíchejte krystalový cukr, vařte ještě asi 10 minut a vyzkoušejte, zda džem již želíruje. Těsně před dokončením přidejte kyselinu citronovou a šťávu z citronu. Naplňte sklenice a uzavřete je.

Povidla z bezinek
Ingredience:
bezinky
cukr
Postup:
Bezinky opláchněte, rozvařte na kaši a propasírujte. Za stálého míchání svařte s cukrem do zhoustnutí: na 1 kilogram kaše přijde 200 gramů cukru. Směs nalijte do sklenic a zavíčkujte.

Bezinkové víno
Ingredience:
1,25 l bezinek
4 l vody
1,5 kg cukru
vinné kvasinky (doporučuji Portské)
Postup:
Bezové plody opláchněte a vložte do hrnce. Přilijte 4 litry vody a dejte na 20 minut vařit. Po vychladnutí bezinky dobře vymačkejte a do šťávy, kterou získáte, přidejte cukr. Roztok nechte přejít varem a poté jej odstavte. Až bude šťáva vlažná, dejte do ní vinné kvasinky (řiďte se dávkováním popsaném na obalu) a nechte ji v dostatečně velkém demižonu (roztok ať sahá jen do tří čtvrtin nádoby) s kvasnou zátkou kvasit. Až víno dokvasí, stočte je do lahví, zazátkujte a uložte v chladu.

Léčivý likér
Ingredience:
2 l pěkně zralých bezinkových bobulek
1 l vody
1 kg cukru
1 vanilkový cukr
1 polévková lžíce mleté (případně rozpustné) kávy
0,5 l rumu nebo vodky
Postup:
Bezinky nastříhejte i s řapíky, doma je operte a otrhejte. Dobře to jde vidličkou, člověk se tak neumaže. Bobulky odměřte půllitrem. K 2 litrům bezinkových bobulek přilijte do hrnce 1 litr vody a povařte asi 20 minut.
Přeceďte a do šťávy přisypte 1 kilogram cukru. Znovu povařte 20 minut, přidejte vanilkový cukr a polévkovou lžíci mleté kávy. Pokud vám vadí mletá, použijte rozpustnou. Směs vařte ještě asi 5 minut, poté posbírejte pěnu z cukru a šťávu nechte vystydnout. Do chladné tekutiny přidejte 0,5 litru rumu nebo vodky a slijte ji do lahví, nejlépe od alkoholu. Likér uskladněte v temnu a chladnu.

Bezinkový kompot – lze zkombinovat s jiným kompotovým ovocem
Ingredience:
2 l bezinek
300 g cukru
Postup:
Bezové plody očistěte, naplňte jimi sklenice a zasypte cukrem. Po uzavření je sterilujte 13 minut při 80 stupních Celsia.
19.09.2017 22:46:12
katerina.pszcz
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one