Šípky

Šípky

Lákají svou jasně červenou barvou a jsou jasným symbolem příchodu podzimu. Kromě pěkné dekorace a čaje se z šípků dá vyrobit docela hodně dslších věcí. Obsahují mnoho vitamínu C a betakarotenu, který přijde vhod během dlouhých zimních nocí a krátkých dnů.
Plody můžeme sklízet a zpracovávat hodně měkké a přemrzlé, ale nejbohatší na vitaminy jsou v době plné zralosti, kdy jsou pevné a sytě červené. Bez ohledu na to, jak budeme šípky zpracovávat, musíme je předtím zbavit zrníček a chloupků, což je jediný méně příjemný úkon. Pracujeme proto v rukavicích, abychom předešli podráždění kůže jemnými šípkovými chloupky. Šípky zbavíme stopek, podélně je rozřízneme, vyškrabeme zrníčka i s chloupky a šípky důkladně propereme ve vodě.

Šípkový džem neslazený
Očištěné šípky vsypeme do nerezového hrnce, zalijeme je vodou, uvaříme doměkka a propasírujeme. Protlak pak za stálého míchání zahustíme mírným varem, a ještě horkým džemem naplníme skleničky, které zavíčkujeme a 10—15 minut sterilujeme při 85 °C.

Šípkový džem slazený
Očištěné šípky vsypeme do nerezového hrnce, zalijeme je vodou, uvaříme doměkka a propasírujeme. Protlak zvážíme, přidáme cukr (400—500 g cukru na 1 kg protlaku) a pak jej za stálého míchání zahustíme mírným varem. Ještě horkým džemem naplníme skleničky, které zavíčkujeme a obrátíme dnem vzhůru.

Šípková pasta
Hodně měkké šípky zbavíme stopek, ale nepůlíme je a dáme je na 24 hodin do mrazáku. Pak je necháme mírně povolit, každý šípek pevně zmáčkneme a z otvoru po stopce vytlačíme dřeň bez peciček i chloupků.
Dřeň promícháme s moučkovým cukrem podle chuti, napěchujeme ji do skleniček, které uložíme do chladničky. Pasta je výborná jako pomazánka, z hodně ztuhlé pasty můžeme tvarovat nepečené cukroví.

Šípkové víno
Svaříme 1,4 kg cukru ve třech litrech vody a vychladlým nálevem zalijeme 1,5 litru očištěných šípků ve velké sklenici. Tu zakryjeme zdvojeným pergamenovým papírem a zavážeme jej. Za týden přidáme tři celé hřebíčky, tři kuličky nového koření a svitek celé skořice.
Sklenici opět stejně zakryjeme a necháme ji tři měsíce stát na chladném tmavém místě. Během té doby musí všechny šípky klesnout ke dnu a víno musí být čiré. Přečerpáme je pak do vypařených láhví a necháme ustát.

Šípkový likér
Půl kilogramu očištěných šípků zalijeme 1,5 litrem vodky, přidáme svitek celé skořice a dle chuti a obliby pomerančovou kůru. Šípky necháme macerovat 10—14 dní, pak je scedíme, do macerátu přidáme vychladlý sirup ze dvou lžic cukru svařeného ve 150—200 ml vody a hotový likér nalijeme do láhve.

Nepečené šípkové cukroví
Na válu vypracujeme tuhé těsto z 210 g moučkového cukru, jednoho bílku, dvou lžic šípkového džemu a 70 g nastrouhaných mandlí. Z těsta vyválíme 2 cm silnou placku, potřeme ji bílkovou polevou (bílek utřený s moučkovým cukrem a citronovou šťávou), kterou necháme zaschnout.
Z těsta vykrajujeme formičkami různé tvary, naskládáme je do krabice ve vrstvách, které prokládáme pergamenem nebo pečicím papírem a cukroví necháme rozležet.
19.09.2017 23:12:34
katerina.pszcz
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one