20151010_141707.jpg
Proč dýně?
Dýně není jen vhodnou ozdobou na Halloween, ale je to zdravá, léčivá a téměř nekalorická tykvovitá rostlina, kterou nalezneme v nejrůznějších podobách. U nás nejtypičtější je dýně oranžová nebo malé okrasné dýně. Většinu odpůrců americké komerce by však neměl trápit vysmátá vydlabaný xichtík dýně se svíčkou uvnitř, ale spíš by se měli zajímat hlavně o její obrovský přínos pro zdraví. Samotné pěstování dýní v našich podmínkách není nijak závratně obtížné a benefity, které tato rostlina přináší našemu zdraví, jsou určitě nezanedbatelné. Navíc je dýně použitelná prakticky celá…..takže ne jen vydlabat a vnitřek zahodit….vše je k něčemu dobré. Jako přírodní zásobárna vcelku dlouho vydrží, chce však chladnější klima, kdo má chladnou terasu nebo slep, může ji doma syslit docela dlouho. V dobré kvalitě je lze v těchto dnech zakoupit i na trzích. Seženete je však i ve většině obchodů. Jen si dávejte pozor, aby venku prodávané dýně nebyly vystavené mrazu, to se začnou opravdu rychle kazit!
Co obsahují plody:
Obsahují hodně vody a málo kalorií, hodí se proto i při odlehčené stravě. Dýně obsahuje velké množství vlákniny, která nejen rychle zasytí, ale snižuje krevní tlak, brání tvorbě krevních sraženin. Na 100 g má přibližně má dýně stejný obsah hořčíku a draslíku jako citron, 3× vyšší obsah vápníku než mrkev, 12× menší podíl cukrů než brambory, stejný obsah fosforu jako citron, docela zajímavé, že? Navíc obsahuje ještě provitamin A, vitamíny skupiny B, draslík, hořčík, vápník, železo, zinek a fosfor. Dýně se dá se vařit, dusit, péct, smažit, grilovat i odšťavňovat, dělají se z ní koláče a dokonce i zmrzlina.

Co obsahují semena:
Semínka tykví obsahují až 45 % nenasycených mastných kyselin a nukleové kyseliny, které regenerují tělesné buňky, pomáhají zdravému růstu těla, při metabolismu vápníku a při přestavbě karotenu v bioaktivní vitamín A. Díky vysokému obsahu antioxidantů pomůže posílit imunitní systém, navíc pomáhá s vylučováním hlenu z plic, průdušek a hrtanu. Šťáva z dýně zase zbaví zácpy. Potýkáte-li se se záněty močového měchýře nebo vás trápí problémy s prostatou, podpořte léčbu semínky

Olej:
Olej ze semen lisovaný za studena má nejen nádhernou barvu a oříškovou chuť, díky které se hodí do salátů, ale je také velice zdravý. Díky vysokému obsahu zinku se dýňový olej využívá k léčbě problémům s prostatou, ale také s vlasy, nehty a pokožkou. Dýňový olej obsahuje nenasycené mastné kyseliny jako většina panenských olejů. Navíc je bohatý na přírodní látky, které zabraňují degenerativním procesům a stárnutí buněk. Z vitamínů jsou v dýňovém oleji nejvíce zastoupeny vitamíny skupiny B, C, a E. Dále obsahuje zinek, hořčík, vápník, železo, draslík…

Využití oleje v lékařství:
Podle zkušeností se již dlouho využívá k posílení imunity, dokáže zmírnit příznaky únavového syndromu, působí proti stárnutí buněk, dodává organismu energii, snižuje hladinu cholesterolu a upravuje krevní tlak, povzbuzuje krevní oběh – činnost srdce a cév, upravuje problémy s prostatou, pomáhá při problémech s močovými cestami, je vhodný k masáži žaludku při křečích, také se dá použít při masážích páteře a kloubů, má antioxidační schopnosti, chrání játra, působí proti zánětům kůže, pomáhá růstu nehtů a jejich zpevnění, vyživuje nehtové lůžko
Jaké jsou druhy dýní:
Nejčastěji pěstovaná je oranžová dýně, často zmiňovaná je dýně Hokkaidó, která je oblíbená na přípravu polévek a krémů, dýně Rondini je pak ideální na vaření a svou chutí se dá zařadit mezi dýni a cuketu, k dekoraci jsou pak ideální dýně Halloween nebo Sweet dumpling.

Jak na ni – pěstování:
Semínka si pak doma předpěstujte v kelímcích. S výsadbou do kelímku začněte zhruba v polovině dubna, asi po třech týdnech, kdy už začnou být hezké rostlinky, je přesaďte do větších květináčů a přibližně v polovině května, kdy už není pravděpodobnost mrazíků, je můžete přesadit do záhonů nebo do nějaké hoodně velké nádoby (třeba nepoužívaná dětská vanička dát i na slunnou terasu. Jakmile budou ještě hrozit noční mrazíky, přikryjte rostlinky, aby neumrzly. V dubnu ale seženete už i docela slušný výběr předpěstovaných sazeniček i na zelinářských trzích.

Dýně mají rády půdu s dostatkem živin, vláhy a slunečního svitu. Proto je při výsadbě přihnojte. Můžete je pěstovat i na kompostu, kde se jim bude dařit obzvláště dobře. Sázíme na vzdálenost 1 m od sebe, takže do 1 nádoby bohatě postačí 1 rostlina. Pěstování dýní není nijak náročné. Stačí, když je budete pravidelně zalévat. Dejte však pozor na to, abyste nekropili listy, ty by pak začaly uhnívat. Dýně sklízejte na začátku podzimu, když je slupka tvrdá a matná a na stonku se tvoří praskliny. Dejte pozor na první mrazíky – dýně sklízejte už před nimi, mohlo by dojít k jejich přemrznutí.
20151018_123711.jpg
19.09.2017 22:47:11
katerina.pszcz
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one