23936-558419-1_1200-shutterstock_69267352.jpg
Taky se začínaji u Vás tradičně objevovat mšice a jiné hnusné breberky?
Mšice jsou známým a také nejčastěji se objevujícím zahradním škůdcem na rostlinách. Setkat se s nimi můžeme nejen na zahradě, ale i v bytě, kde napadají a parazitují na pokojových rostlinách. Když mšice na rostlinách objevíme, je dobré co nejrychleji zakročit, než sáhnete po hemickém postřiku vyzkoušejte pár klasických rad:)
Kromě těch jedovatých postřiků k zakoupení v obchodech stojí za to vyzkoušet šetrnější a osvědčené kombinace rostlin:

levandule v blízkosti růží
máta peprná celkově odpuzuje svým aroma
lichořešnice mšice přímo nesnáší
měsíček lékařský
kerblík v blízkosti salátu
saturejka opodál fazolí
pelyněk (můžeme z něj připravit i postřik)

Pár zaručených pomocníku:
Vratič obecný (Tanacetum vulgare)
Postřik z vratiče:Vratič obecný je rostlina rostoucí divoce v hojné míře na mezích, u cest, potoků a plotů. Je nápadný svými jasně žlutými květy.
Z vratiče připravujeme výluh nebo hnojůvku:
• 300 až 500 gramů čerstvých rostlin (případně můžeme použít pouze květy) nebo 30 gramů sušených rostlin přelijeme litrem vroucí vody a necháme vyluhovat.
• Rostliny můžeme též nechat zkvasit v litru dešťové vody, což ovšem trvá až tři týdny.
• Roztokem je možné stříkat rostliny, keře a stromy i preventivně.
• Vratičový koncentrát je možné využít i k úspěšnému boji proti vlnovníku rybízovému, ostružinovému, malinovníku šedému, pilatce běloskvrnné, mšicím, mandelince bramborové a také proti rzím.

Pelyněk pravý (Artemisia absinthum)
Doporučovaný přírodní postřik na mšice. Přibližně 80g sušeného pelyňku, nebo 300g čerstvého zalijeme 1 a 1/4 litrem vroucí vody. Necháme vylouhovat do vychladnutí, poté scedíme. Aplikujeme rozprašovačem.

Kopřiva dvoudomá (Urtica dioica)
Kopřivy natrhejte a vložte do kýble s vodou. Potom nechte kopřivy nejlépe na sluníčku po dobu jednoho týdne kvasit a prohnít (lépe kyblík přikrýt nějakým deklem, aby vás neobtěžoval vznikající zápach). Po jednom týdnu se kopřivy změní v poměrně silně páchnoucí břečku. Postřik lze aplikovat poléváním rostlin z konve, hrnečku a podobně. Efekt bývá obvykle poměrně rychlý. Obdobně je možné připravit postřik proti mšicím z kapradí, pelyňku, kostivalu nebo česneku.

A jeden z říše hmyzu: Slunéčko sedmitečné
Slunéčko sedmitečné lidově též zvané beruška je velice rozšířeným druhem. Beruška je známa především svými červenými krovkami, na kterých je sedm černých teček. Hlavu má celou černou. Larva je šedočerná s červenožlutými bradavkami. Stejně jako dospělý brouk je i larva dravá. Asi nejoblíbenější kořistí tohoto brouka jsou larvy mšic. Právě díky tomu je tento brouk na zahradách vítaný. Žije většinou samostatně, jen na zimu se slunéčka shlukují do malých skupinek a skrývají se většinou pod kameny.
02.07.2016 21:27:24
katerina.pszcz
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one