1283256634cla_slimak1.jpg
Jak na slimáky bezdomovce i ty šnečky s domečkem?
Stačí deštivější léto a slizáci hnusáci pořádají večírky na vaší zahradě. Kdo je nechce pořád dookola s baterkou chodit sbírat, možná mu pomohou následující tipy a rady dalších pěstitelů:
Prevence - nedejte jim možnost se schovávat
Nepoužíváme zelené hnojení a mulčování rostlin, včas a důkladně likvidujeme plevele a rostlinné zbytky, ryjeme do hloubky, porosty udržujeme světlé a vzdušné, odstraňujeme kameny, půdu udržujeme bez hrud a pravidelně ji uhrabáváme, nenecháváme na zemi spadané listí. A nevyháníme ze zahrádky ježky. Od té doby, co se u nás usadil, nemáme problém s plzáky, no ale kočky mají blechy:)

Rostlinný protiútok - co vše jim smrdí
Využít lze i bylinky, které plzákům nevoní. Jsou to například fenykl, tymián, měsíček, šalvěj, pažitka, česnek a petržel. Pomoci mohou i rozsekané a rozdrcené rostliny jako kapradí, vratič, řebříček a zerav, kterými dokola obsypeme záhony.

Pekelný postřik:
Do konve s vodou rozmělníme chilli papričky nebo v ní uděláme nálev z ryzce peprného (houbu máčíme ve vodě tři dny, dokud se nevylouhují terpenické látky) a zalijeme okolí záhonů, plzáci se pokropeným místům vyhnou.

Kapraďový zákvas
Asi 1 kg zeleného kapradí zaliji 8–10 l vody a nechám vykvasit. Zákvas zředím v poměru 1:10 a kapalinou pokropím půdu kolem rostlin. Plzáci se tomu místu vyhýbají.

Logr z kafe:
Smrdí prokazatelně slimákům i kočkám, když nechcete, aby Vám tam lezli, posypte povrch půdy. Navíc slouží i jako slušný mulč, místo kupované kůry.

Na všech frontách:
Dle zkušeností ostatních pěstitelů se doporučuje posypávat okolí záhonů pilinami, mezi rostliny sypat rozdrcené skořápky, stavět plzákům do cesty rezavé železné předměty, rozmísťovat do půdy vmáčknuté misky s pivem, pravidelně je sbírat a občas použít přípravek proti slimákům.

Nejšetrnější způsob, jak se zbavit plžů, je nalákat do zahrady jejich přirozené nepřátele. Požírají je především ježci, ropuchy, skokani a střevlíci, ale pochutnají si na nich i rejsci, slepýši a někteří ptáci. Můžete jim například vytvořit v rohu zahrady jakýsi domeček- koutek z napadaného listí. Anebo si na zahradě vybudujte přírodní jezírko a vysaďte kolem vysokou trávu.
02.07.2016 20:45:02
katerina.pszcz
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one