Je duben, jaro už běží naplno. V březnu jsme se ještě ujišťovali, že opravdu nenasněží…nyní už máme jistotu. Sice nás aprílové počasí ještě může potrápit, ale jen jako přeháňka…Máme spoustu práce, část se letos dala stihnout dříve díky mírné zimě. I tak je ale třeba oživit trávník a postarat se o rostliny, stromy a jiné květiny, které zdobí naši zahradu.

Probouzíme zahradu, připravujeme se na vegetační sezónu:
Trávník:
Jarní údržbu trávníku bychom měli mít už za sebou. Správná vertikutace a hnojení se provádí už v březnu. Pokud jste právě dostavěli a chcete si založit trávník, je vhodný čas. Polovina dubna je ideální termín. Tráva má dostatek vláhy a semena se nespálí od přímého slunce. Teď jsou na řadě také jiné okrasné traviny.
Zazimované rostliny:
Ze všech zazimovaných rostlin je nutné odstranit zimní kryty a přehozy, pokud se to neudělala již v březnu. Odstraníme ty rostliny, které zimu nepřečkaly. Letos spíš uschly, než zmrzly! Mohly by být zdrojem chorob a škůdců těch zdravých. Suché, namrzlé a jinak poškozené větve stromů a keřů odřízneme až do zdravého dřeva. Nesmíme zapomenout řezné rány zahladit ostrým nožem a ošetřit kvalitním balzámem. Jinak by malé přízemní mrazíky, které během tohoto měsíce ještě přicházejí, mohli rostlinu zničit.

Sázíme a přesazujeme:
Stromky a keře, které jsme nestihli zasadit na podzim, nebo nám přes zimu uhynuly a potřebujeme je doplnit novými. Duben je vhodný pro vysazování ovocných stromů a živých plotů. Pokud chceme mít zahradu ve stínu bříz, je nejvyšší čas tyto stromy vysadit. Je třeba mladé rostliny vysazovat narašené a vždy s kořenovým balem. Stejně tak nás čeká přesazování pěnišníků a azalek. Při přesazování musíme dát pozor, abychom neporušili kořenový bal. Vysazené nebo přesazené stálezelené rostliny bychom ještě měli na měsíc přistínit lehkou tkaninou, aby nám slunce rostlinu nezahubilo.
Ostříhejte první odkvetlé cibuloviny:
Nesmíme zapomenout odstříhat zasychající květy odkvétajícím cibulovinám. Uděláme místo dalším, především tulipánům! Krokusy a narcisy již pomalu končí. Semenáčky by měly přijít na řadu pro vyjednocování už z kraje dubna, než si začnou konkurovat. Nyní je čas odstranit plevel, aby nedostal šanci vykvést. Pak bude likvidace mnohem náročnější.

Očista skalky, bylinkové spirály a jiných zákoutí:
V polovině dubna bychom měli vyčistit a zkontrolovat skalku a jiné zahradní útvary, vysázet nové rostlinky v podobě drobných letniček. Rostliny pěstované v nádobách pomalu začínáme otužovat a určitě je musíme přihnojit. Nejlepší jsou pomalu se uvolňující hnojivové tyčinky a tablety.
Vrhněte se na růže: V tomto měsíci také pilně pečujeme o růže! Pokud chceme, koupíme si nové rostliny a k těm starým přidáváme kvalitní kompost. Po zimě je třeba odhrnout zem a seřezat je na 2 až 3 očka směrem do rostliny. Jinak budou vyrůstat moc z vysoka, tedy pokud nemáme ty popínavé:)

Ovocné stromy potřebují sestříhat:
Prořežeme důkladně peckoviny a uschlé a poškozené větve. Pokud tak neučiníme, jednotlivé živiny se budou snažit stromu pomoci a nedodají patřičné vitamíny květům a budoucím plodům. Chcete-li vysazovat broskve, pozor na rostlinky citlivé na mráz, které při sázení potřebují prohřátou půdu.

Příprava na zeleninu:
Zeleninové výsevy připravujeme doma do truhlíků. Je třeba mít na paměti, že chtějí pokojovou teplotu a hodně světla. Dobré místo je takové, které maté na očích, protože je třeba rostlinky pravidelně zalévat. Venkovní záhony zatím promícháváme s kvalitním kompostem.
1979260_605301599562698_3786354995900053248_o.jpg
XXIMG_20150403_074422.jpg
v78288_velikonoce-ilustracni-11.jpg
IMG_20150404_141349.jpg
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one