V květnu nám celá zahrada prudce roste a kvete. Je to období, kdy máme nejvíce práce.

Okrasná zahrada:

Okrasné keře a živé ploty
Mnohé jarní keře v květnu začínají pomalu odkvétat. Všechny tyto dřeviny vysiluje, pokud květenství neodstraníme hned po odkvětu. Teď je ten správný čas ostříhat stromky a keře, které nám svými květy dělaly radost časně zjara. Proč tak brzy? Na větvích se začnou brzo tvořit nové výhony, které rostou všemi směry, a tak by za krátký čas zcela zničily tvar keře. Týká se to hlavně zlatice, zimolezu nebo tavolníku. Pěnišníkům (rododendronům) zajistíme dostatek vláhy, pokud je suché jaro. Po odkvětu ihned vylamujeme tvořící se semeníky. Bylinnými řízky množíme některé druhy dřevin. Vhodná metoda je to především pro pustoryl, trojpuk, vajgélii, skalník, tavolín, dřín, štědřenec a další. Je čas zasáhnout také do tvaru živých plotů. Začneme stříhat všechny listnaté a jehličnaté dřeviny, jež chceme tvarovat. Pravidelné vedení růstu zaručí dokonalý tvar. Dřišťál, zimostráz, habr, cypřišek, buk, zimolez, růže, tavolník a zerav stříháme dvakrát do roka. Dříny, ptačí zob, meruzalku a tis třikrát. Jen jednou se stříhá hlošina a mochna.

Letničky a trvalky na zahradě
Je čas vysázet do zahrady většinu letniček. Ty nejchoulostivější smějí do země až po 15. květnu, v nejteplejších oblastech země si můžeme troufnout i na počátek května.Začínáme s výsevem dvouletek pro podzimní výsadbu. Použijeme především karafiáty, náprstníky, astry, pomněnky a macešky (violky). Po zmrzlých smějí do země některé velmi choulostivé cibuloviny a hlíznaté rostliny, mezi nimi tygřice, dosny, jiřiny, begónie, montbrécie, křín, jakobská lilie a sperkélie.

Balkony a terasy
Po zmrzlých také na terasy, balkóny a do zahrad vracíme exotické rostliny pěstované v nádobách. Ale pozor, nikdy je neumísťujeme na přímé slunce rovnou, ale pomalu je zvykáme. Po několika dnech v polostínu je přemístíme na cílové stanoviště. Můžeme je také zapustit s květináčem do záhonů. Vyžadují nyní bohatou zálivku a hnojení. Osázené truhlíky po ledových mužích mohou na svá místa. A platí pro ně to, co pro většinu rostlin: zalévat, přihnojovat.

Trávníky
V tomto měsíci trávník roste nejbujněji. Trávník nesmí přerůst. Sečeme vždy, jakmile výška porostu přesáhne třetinu požadované výšky. V květnu je čas založit nový trávník výsevem či výsadbou drnů. Vhodná doba je pro výsev květinové louky.

Ovocná zahrada:
Odkvetly nám postupně broskvoně. Proto zkrátíme letorosty, ponecháme jim jen dva až tři pupeny. Každý ovocnář teď prochází svůj sad či stromořadí a vylamuje vlky. Jsou to kolmo vzhůru a do koruny rostoucí velmi silné letorosty.
Jahody zbavíme plevele, dobře okopeme, zalijeme a pohnojíme. Ale pozor, jakmile začnou rostliny kvést, už se snažíme okopávat minimálně. Lépe je po okopání rostliny podestlat slámou či netkanou textilií. Zamezí růstu plevelů, ochrání plody před chorobami a udrží vláhu v zemi. A pozor, houbovým chorobám se v květnu daří stejně dobře jako našim rostlinám. Je tedy nejvyšší čas na druhý postřik proti nim. Jahodníky musíme nyní ošetřit proti plísni šedé. Kontrolu provedeme také v porostech rybízu a angreštu.

Zeleninová zahrada:
Záhony nyní více než očekávaná zelenina zahlcuje plevel. S motykou v ruce vyrazíme do boje proti němu. Začínáme vyjednocovat výsevy zeleniny z dubna. Je čas sklízet ranou zeleninu, především hlávkový salát, špenát, ředkvičky. Vyřádkované brambory přihrneme. Je čas vyset letní odrůdy zeleniny a také na mráz choulostivý fazol. Po zmrzlých mužích patří do země rajčata, papriky, okurky, lilky, patisony, cukety a melouny. Do volné půdy smějí také choulostivé bylinky, především majoránka a bazalka.

Tipy na ekologickou ochranu rostlin:
Ředkvičky před dřepčíkem ochrání postřik čajem z vratiče. Mrkev před pochmurnatkou zase zálivka z cibulového nálevu. Mšice ze všech plodin odláká řeřicha a také zálivka z namočených kopřiv. Proti houbovým chorobám použijeme čaj z přesličky. Ten pomáhá i proti padlí růží a plísni jahod.

Na co ještě pamatovat?
*do jezírka vraťte zazimované rostliny
*když hrozí ještě mrazíky, přikryjte choulostivé rostliny netkanou textilií nebo fóliovým tunelem
*v horkých slunečných dnech dostatečně větrejte ve skleníku
*vysazujte okrasné rostliny v kontejnerech
*kvetoucí ovocné stromy zalévejte, prokypřujte pod nimi zeminu a vytrhávejte plevel
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one