Leden je především obdobím klidu a zaslouženého odpočinku. I přes mírnou zimu bychom měli nechat zahradu I sebe vydechnout,
zhodnotit rok minulý a naplánovat si novou sezonu, pak už z jara moc času nebude.

Domácí přípravy a úklid
Kontrolujeme stav techniky I stav semen z minulého roku nebo také dohlížíme na zazimované balkonové květiny a jejich venkovní kolegyně. Máme čas rozmyslet si nové kroky a změny, můžeme si vybírat nová semena a odrůdy, pomalu začít shánět a nakupovat naše vytoužené rostliny, které nám chybí...Také se konečně dostaneme k revizi pokojovek, pokud máme štěstí, kvetou nám takové krásky jako orchideje, “vánoční kaktus” a bramboříky. Pokud jsme byli šikovní a trpěliví, máme možnost užít si kvetoucí amarylis anebo rychlené cibuloviny. S přesazováním počkáme až na jaro. Také kaktusy a sukulenty mají hluboký zimní spánek. “Vánoční hvězda” pomalu odkvétá a pokud chceme, můžeme ji pomalu připravit na období klidu, aby nám o Vánocích zase za rok vykvetla. Hrnkové vánoční stromky, které neuschly ani neuhnily uklidíme při mírné zimě bez mrazu pomalu do země do zahrady nebo do chladné místnosti a na jaře zasadíme do země. Jen pozor na smrčky, jak je jednou zasadíme do země, už s přesazováním moc nepočítejme, navíc nesmíme zapomínat, že smrk je strom docela vysoký, takže sázet roztomilý vánoční stromeček těsně ke dveřím nebo pod okno nedoporučuji.

Skleníky a pařeniště
Pokud počasí dovolí, můžeme venkovní záhony, skleník a pařeniště čistit a připravit na první rané výsevy. Pokud pěstujeme mrazuvzdornou zeleninu, můžeme ji postupně sklízet. Jde především o kadeřavou a růžičkovou kapustu a pór. Od ledna do února můžeme vysévat hlávkový salát na rychlení, na konci měsíce můžeme vysévat do vytápěných skleníků ředkvičky a mrkev.

Užitková zahrada – VELKÉ plánování
Při plánování jarního osetí záhonů je třeba respektovat, zda se jednotlivé druhy snášejí či nikoliv. Jde jednoduše o to, že výsadba nebo osetí vedle sebe jednotlivých druhů rostlin, které se navzájem nesnášejí může vést k tomu, že jedna druhou ovlivňují v růstu. Zatímco rajčata se snáší s mrkví, ředkvičkou, kedlubnou a celerem, nesnáší se naopak s okurkami, hrachem a bramborami. Okurky nesnáší kromě zmiňovaných rajčat i ředkvičky a brambory. Salátu se nedaří vedle petržele a celeru, špenátu vedle okurek, řepy, česneku a cibule. Mrkev je naprosto nenáročná a nevadí jí žádný soused. Česnek nesázejte vedle košťálovin, fazolí a hrachu, cibuli vedle kapusty, rebarbory, fazolí a hrachu. Z ovoce vedle sebe jahody nesnesou okurky, brambory a kapustu.

Pořiďte ptákům krmítko, v létě Vám to vrátí!
O krmítkách jsem již psala a budu o nich psát ještě často. Moje osobní zkušenost s krmítky je veskrze kladná. Kromě estetické stránky, kdy se do zdánlivě tiché a strnulé zahrady v zimě vrací život a pohyb v podobě ptactva všech druhů a barev, zde jde především o užitkovou stránku věci.

Pokud máte na zahradě a blízkém okolí slušně velké stromy, máte šanci, že ptáci, kteří si v zimě zvykli na krmení k vám budou chodit ještě z jara a zahnízdí v okolí. Jejich sběr škůdců v rámci krmení ptáčat je nezastupitelný a vysoce efektivní. Třeba sýkorky dokázaly zbavit naše staré jabloně obaleče a jiných žravých housenek během dvou sezon a vyvedly mladé, které už na zahradě samy hnízdí….

Typ a velikost i umístění krmítek záleží již na rázu zahrady nebo na našem vlastním vkusu. Pro děti to může být nejen zábava, ale mohou se také učit, jací ptáci na zimu zůstávají doma a neodlétají do teplých krajin. Přikrmování ptactva je vhodné zejména za dlouhých a vytrvalých mrazů a při bohaté sněhové nadílce. Při mírné zimě není krmení vhodné zejména proto, že krmením zasahujeme do přirozeného průběhu přírody a ptáci by si měli být schopni sehnat obživu sami bez naší pomoci. Na jaře s krmením pomalu přestáváme, ublížili bychom jejich mláďatům, která tráví semena velice těžko. Našemu ptactvu chutná obvykle měkká strava jako jsou jablka, ovesné vločky otruby nebo rozinky. Tím potěšíte zejména červenku obecnou, kosa černého, špačka obecného a pěvušku modrou. Strakapoudi, sýkorky a brhlíci však dávají přednost slunečnicovým semenům, oříškům a též ovesných vločkám. Zatímco někteří ptáci dávají přednost hodování v krmítkách, jiné přiláká pochoutka volně zavěšená na větvi. Takové ptáky nalákáte na lojové koule se směsí semen. Do krmítek rozhodně nepatří zbytky lidského jídla.
Zasněženo

Zasněženo

Krmítka

Krmítka

Sýkorka

Sýkorka

Orchidej v zimě

Orchidej v zimě

Name
Email
Comment
Or visit this link or this one