Konec sezony, je tu listopad

V listopadu připravujeme zahradu na období klidu. Sice to může vypadat, že se nic moc už neděje, ale i tak je stále co dělat. Kromě hrabání listí se snažíme co nejvíce uklidit a nachystat se na další sezonu. Pokud to poslední teplé dny dovolí a ještě nesněží, dá se toho docela dost stihnout.

Užitková zahrada
Ještě máme co sklízet. Poslední hlávkové zelí nakrouháme a naložíme, abychom měli celou zimu zásobu domácího kyselého. Vyrýváme zimní mrkev a celer, ukládáme buď do písku ve sklepě nebo pěkně nakrouhané do mrazáku. Sklízíme růžičkovou kapustu, pórek, kadeřávek, co nepotřebujeme, ještě ponecháme na později. Abychom mohli po celou zimu sklízet také špenát, polníček a petrželku, ochráníme je před mrazem překrytím netkanou textilií. Pod ní budou dobře chráněny i základy sklizně příštího jara - do připravené půdy můžete vysít ranou karotku, kořenovou petržel, ředkvičky i salát, pod textilií naklíčí a na jaře rychle vyrazí. Když nemrzne, můžete také vysazovat a přesazovat jabloně, hrušně, třešně i slivoně.

Okrasná zahrada
Co je choulostivé, ochráníme před mrazem a zakryjeme. Po prvních přízemních mrazících můžeme již ostříhat květy chryzantém, jiřinek a růží i odkvetlých aster a zaschlé nadzemní části trvalek. Pokud jste to v říjnu již neudělali, vyryjte jiřiny a zastřihněte a zazimujte růže. Kdo nestíhá a jestli je teplý začátek listopadu, může ještě rychle dosadit cibuloviny na jaro. Poslední šance, aby z jara krásně vyrostly. Zkontrolujte a opravte krmítka pro ptáky, až nasněží, už si toho moc nenasbírají
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one