Krmítko

Krmítko

Advent

Advent

Stromy v zimě

Stromy v zimě

Hvězda

Hvězda

Prosinec je měsícem vegetačního klidu, časem zimní rovnodennosti i časem adventním, neznamená to však, že vegetační klid máme i my. Přestože nyní nemáme venku mnoho práce, zahradu musíme pravidelně kontrolovat a pomáhat jí i v tomto zimním období. Důležité je to nejen v prosinci, ale i v dalších zimních měsících, kdy se řada činností dle potřeby opakuje, dokud nepřijde jaro. Zvýšenou péči musíme proto věnovat i zazimovaným rostlinám. (Více se dočtete v radách na leden a únor.) Bohužel počasí bývá různé, pokud nesněží a jen mrzne, srážek je málo a rostliny bez ochrany více strádají, nejen, že je nechrání sněhová pokrývka, navíc trpí suchem.

Stálezelené dřeviny a jehličnany:
Zimní spánek se ale netýká stálezelených venkovních rostlin a jehličnanů, které potřebují také v zimním období, zvláště za suchých mrazivých dnů bez sněhu, zalévat. V opačném případě může dojít k úhynu těchto rostlin. Při zálivce můžete pozorovat vytvoření ledové skořápky na listech, té se však není třeba bát, neboť rostlinu chrání před odparem vody. (Platí pro celé zimní období.) Zakrslé jehličnany v nádobách chráníme proti namrznutí vložením do větších nádob a meziprostory vyplníme polystyrenem nebo slámou. Pokud sloupovité jehličnany ohrožuje tíha napadaného sněhu či jinovatka, můžeme je svázat. Řez dřevin ponecháme na teplejší období. V případě nutnosti řežeme jen větve bezprostředně poškozené povětrnostními podmínkami.

Čas plánování:
Konec roku je vhodnou dobou k plánování nových úprav a prací na naší zahradě pro další sezónu. Toto plánování bychom neměli podceňovat a dobře se tak na další rok připravit, aby nás později nezaskočilo nic nečekaného a nepříjemného.

Vánoční tradice:
Vánoční narcisy, které vysadíme počátkem prosince, vykvetou kolem Nového roku.
Nezapomeňme si nařezat okrasné rychlené větvičky pro vánoční výzdobu, tzv. barborky.

Kontrolujeme doma uskladněné poklady:
Cibule a hlízy průběžně kontrolujeme a ochraňujeme proti plísním. Cibuloviny, připravené pro rychlení, postupně vynášíme do teplejších prostor. Průběžně po celé zimní období kontrolujeme uložené vodní rostliny a dle potřeby jim zvlhčujeme substrát. Uložené fuchsie a muškáty celou zimu mírně rosíme ke kořenům, aby substrát zcela nevyschl. Pravidelně zaléváme a ošetřujeme podzimní řízky. Můžeme začít s jejich postupným přesazováním do hrnků. Přihnojujeme kamélie, které mají nasazená poupata. Kontrolujeme také uskladněné ovoce a zeleninu

Pořiďte ptákům krmítko, v létě Vám to vrátí!
O krmítkách jsem již psala a budu o nich psát ještě často. Moje osobní zkušenost s krmítky je veskrze kladná. Kromě estetické stránky, kdy se do zdánlivě tiché a strnulé zahrady v zimě vrací život a pohyb v podobě ptactva všech druhů a barev, zde jde především o užitkovou stránku věci.
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one