Sklizeň

Sklizeň

Rozchodník

Rozchodník

Astry a trávy

Astry a trávy

Listopadky

Listopadky

V říjnu zahrada vydává poslední pozdní ovoce a zeleninu, barví se do podzimních tónů. Pokud neprší, je to ideální čas pro úpravy i novou tvorbu. Kromě běžné podzimní péče se proto můžete vrhnout i do větších počinů, výsadeb a úprav.

Poslední sklizeň:
Je na čase sklidit i ty nejpozdější, zimní odrůdy jablek a hrušek. Měly by být dobře vyzrálé, ale očesané dříve, nežli přijdou první mrazíky. Tyto odrůdy, pokud jsou sklizené a správně uskladněné, mohou vydržet až do jara. V říjnu také pokračuje sklizeň dýní. Zrají šípky, někde stále ještě můžete sklízet a zpracovávat i chutné a léčivé plody aronie.

Výsadba stromů i keřů:
Od poloviny října do prvních mrazíků lze vysazovat v podstatě všechny ovocné stromy, pouze choulostivé broskvoně dříve (V drsnějších klimatických oblastech se dříve vysazují i meruňky a ořešáky). Vybírejte ovocné stromy s ohledem na klimatické podmínky zahrady i na případný výskyt škůdců a chorob – odolnější či rezistentní odrůdy se vyplatí. Kromě „klasických“ druhů je skvělé pěstovat také zajímavé novinky, jako jsou kanadské brusinky a borůvky, zimolez kamčatský, kiwi, muchovník, či dokonce fíkovník. Stálicí jsou léčivé keře, jako je rakytník či hloh.

Okrasná zahrada:
Jiřiny schovejte domů. Poté, co zahradě dodaly podzimní záři, je po příchodu prvních mrazů ke konci měsíce třeba jiřinky vyzvednout ze země. Aby byly krásné i příští podzim, je třeba je správně uložit. Zato chryzantémy se spokojí pouze s lehkou ochranou proti mrazu a ty pěstované v nádobách můžete , až odkvetou přemístit na bezmrazé místo v domě. V říjnu však ještě udělají mnoho parády na zahradě, balkóně i terase. Přichází také vrcholný čas vřesů, lze jimi spolu s chryzantémami a jinými pozimními kráskami osázet nejen záhony ale i podzimní okna a balkony.

Cibuloviny – příprava na jaro:
V teplých dnech první poloviny října můžete stále ještě vysazovat okrasné cibuloviny. Například tulipány, sytě barevné modřence, atraktivní hyacinty, kosatce tvořící cibule, okrasné česneky, venkovní bramboříky. Počátkem října je za příznivého počasí ještě poslední vhodná doba též pro narcisy. V průběhu října také stále ještě můžete vysazovat do nádob cibulky tulipánů, krokusů a hyacintů pro zimní i jarní rychlení.

Trávník:
Trávník v průběhu října sekejte již velmi zřídka a porost ponechte vyšší. V polovině měsíce jej s ohledem na počasí posečte na posledy . Velmi nízký porost by mráz snadno poškodil. Pro správné zimování je třeba i změnit hnojivo za podzimní a posléze přestat hnojit úplně.

Výsadba růží!
Říjen je čas růží! Můžete vysadit růže, které učiní každou zahradu krásnou. Vyplatí se i růže ovocné – krásné i užitečné, dávající na podzim obří šípky.

Malé stavby na zahradě – skalky, bylinkové spirály a spol.
Říjen je ideálním časem pro založení nové skalky nebo bylinkové spirály či vyvýšeného záhonu na trvalky a okrasné květiny nebo suché zídky, schodiště a jiné objekty k osázení. Dny s relativně teplým a suchým počasím můžete využít na přípravu a výstavbu. Podzimní termín je nejlepší i kvůli tomu, že přes zimu mráz může s jednotlivými komponenty ještě mírně pohnout. Na jaře pak stačí objekt poupravit a osázet.

Čas vína:
Pokud se vaše zahrada nachází v úrodném, teplém kraji, můžete si koncem října založit malou vinici. Pokud ne, stále ještě můžete pěstovat alespoň několik keřů vinné révy u jižní zdi, nechat je pnout po pergole… I z malé úrody si můžete připravit vlastní burčák.

Mrazuvzdorná zelenina:
Většinu zeleniny je třeba včas, před příchodem mrazíků, sklidit. Kořenovou zeleninu můžete uchovávat přes zimu ve sklepě v písku! Ovšem některé druhy, pokud nedosáhly optimální velikosti, lze ponechat na záhoně. Krátkodobý pokles teploty až teploty do -6°snese pekingské zelí, hlávková kapusta, salát i endivie. Chránit je můžete foliovým, tunýlkem nebo netkanou bílou textilií. Až do jara je na záhonech možné ponechat tyto zcela mrazuvzdorné druhy zeleniny: růžičková kapusta, zimní pórek, špenát, černý kořen, pastinák, kořenová petržel (ta ovšem nesnáší holomrazy, proto je třeba ji případně přikrýt).

Pažitka a další zelené koření na zimu
V říjnu je poslední čas k vyzvednutí trsů bylinek, které pak můžete rychlit a používat i v zimě. Po vyrytí ze záhonů je zasaďte do květináčů a ponechejte v chladnu. Až je budete potřebovat, stačí je přenést do tepla, umístit na co nejsvětlejší místa a začít vydatněji zalévat. K rychlení se velmi hodí pažitka a listová petržel, ale i další druhy bylinek.

Sázíme česnek:
Koncem října je čas pro výsadbu česneku. Cibulové zeleniny vysazujte na tentýž pozemek nejdříve po pěti až šesti letech. Nejvhodnějšími předplodinami jsou košťáloviny nebo okurky. Nevhodnými předplodinami jsou brambory, rajčata a veškerá cibulová zelenina. Česnek před výsadbou rozdělte na stroužky. Sadbu je vhodné před výsadbou mořit proti napadení houbovými chorobami či proti háďátku zhoubnému. Proti tomuto škůdci ale prokazatelně pomáhá i výsadba speciální odrůdy aksamitníku.
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one