Zahrada je nyní v plné kráse a přináší nám zaslouženou úrodu. Je plná květů a barev. Dozrává nám také první ovoce. Taky zeleninové záhony nám vydávají svou úrodu. My si konečně můžeme užívat svou zahradu a pobyt v ní od rána do pozdního letního večera s přáteli nebo relaxovat v tichu a kochat se krásou rostlin.

Okrasná zahrada:
V srpnu sázíme a rozsazujeme okrasné keře a trvalky. Přesazujeme také jehličnany i s kořenovými baly. Dobře zaléváme všechny květiny a okrasné keře, aby nám při delším suchu nezvadly. Znovu prokypříme a odplevelíme záhon růží, včas odstřihujeme všechny květy, abychom se dočkali nových. V srpnu potřebují sestříhat živé ploty ze všech dřevin opadavých i stálezelených a to včetně jehličnanů.

Kypříme a plejeme, za horkých dnu zamlžujeme, občas důkladně zalijeme trvalky a odstraňujeme stonky s odkvetlými květy. Dělíme a přesazujeme (pokud to potřebují) kosatce, lilie bílé a pivoňky - a vysazujeme nové. Květy mečíku řežeme do vázy, nebo hned po odkvětu, aby netvořily semeno.

Pozor – připravujeme cibuloviny na jaro!
Začíná výsadbové období cibulovin pro další vegetační rok. V srpnu vyčistíme oschlé cibule tulipánu a kromě cibulí botanických tulipánu vyřadíme všechny, které mají průměr pod 1,5 cm (pod 1,5 cm jsou bezcenné). Nakupujeme cibule rostlin, které v zimě přezimují ve fázi cibulí. Pro kvetení totiž potřebují období chladu. Přesazujeme narcisy a koncem srpna i šafrány. Potřebují totiž delší období pro zakořenění a větší teplo, než tulipány a drobné cibuloviny.

Dvouletky: Vysazujeme dvouletky - topolovky, zimní fialky, macešky, pomněnky, sedmikrásy další…

Zaštipujeme balkonové rostliny – převislé pelargónie, bakopu, dvojzubec, moud, glechomu apod. Radikálněji můžeme seříznout vytáhlé petunie. Odebíráme řízky z balkonových rostlin

Trávník v srpnu: V srpnu je někdy horko a proto si počínejte opatrně při sekání trávníku. Příliš nízko posekaný trávník slunce spálí. A pozor, nezapomínejte, pokud je horkou po sekání zalévat. Je-li tropický týden, sekejte raději o 1 cm výše.

Užitková zahrada:
Rajčata již plodí ostošest, ale na mnoha zahrádkách se teprve počínají vybarvovat. Může se snadno stát, že první mrazíky zastihnou ještě poslední, nevyzrálá rajčata. Proto radím již v srpnu seříznout vrcholky rostlin, které často ještě kvetou, a donutit je tak, aby svou energii investovaly do již dozrávajících plodů. Úroda tak zbohatne a stihne dozrát. V chladnějších podhorských oblastech je vhodné toto opatření provést již na začátku měsíce, v teplejších v průběhu či na konci.
Již začátkem srpna můžeme vysévat špenát pro podzimní sklizeň v průběhu října. Otrháváme rajčata a okurky. Cibule a česnek sklízíme a vážeme buď do copů a svazků, nebo je zbavíme suché natě a uložíme na suché a chladnější místo k zimnímu upotřebení. Uvolněné záhony je možné znovu osázet pro druhé nebo třetí pěstování. Pro fóliovníky a skleníky si můžeme připravovat výsevy a sadbu pro podzimní výsadbu (rychlené saláty, květáky, ředkvičky, kedlubny…).

Peckoviny v srpnu: V době sklizně peckovin (nebo krátce po ní) je velmi vhodná doba k prořezání nebo proklestění peckovin (švestky, třešně, višně…). Výjimkou jsou broskvoně. Se zkracováním výhonů broskvoní až do první poloviny září. Zkrácené letorosty pak už v žádném případě neporostou a pupeny, které jsou na nich, dokonale vyzrají. Ke snížení červivosti peckovin a proti škůdcům jádrovin je vhodné rozmístnit návnadové desky s vrstvou stromového lepu.
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one