Máme tady únor, spousta z nás ještě sice lyžuje, ale zahradníci a bylinkáři již nyní netrpělivě čekají, až sníh nadobro roztaje a budou moci začít sázet a sbírat první jarní poklady. V únoru se ale zatím musíme spokojit převážně s domácí produkcí v bytě a přípravou na březen.

Doma na okně pěstujeme pažitku, petržel, řeřichu setou a zimní naťovou cibuli, klíčíme si klíčky mungo, čočky a další dobroty, poskytují nám rychlé zdroje čerstvých živin. Spotřebováváme uskladněnou kořenovou zeleninu (mrkev, celer, petržel, řepu) a jablka. Domácí kysané zelí je poklad plný vitamínů, nyní je ideální doba na očistné kůry a posílení imunity, takové čerstvé šťávy z řepy nebo mrkve jsou nedoceněné domácí lékárny!

BYLINKY:
Začátkem února vyséváme doma do květináčů semínka bylinek, které budeme pěstovat v květináčích nebo později vysazovat ven: pažitku, petržel, bazalku, majoránku, řeřichu setou a další. Některé vytrvalé druhy bylinek kupujeme později raději jako sazenice (na jaře jich bude všude plno): tymián, šalvěj, dobromysl, máty, mateřídoušku, levanduli, vavřín, rozmarýnu, saturejku, yzop, třapatku, kontryhel a další.

Koncem února a začátkem března můžeme z bylinek a koření již pomalu vysévat přímo na záhony anýz, bazalku, fenykl, heřmánek, kerblík, kmín, koriandr, len setý, mák setý, majoránku a měsíček lékařský.

ZELENINA:
Ze zeleniny si doma předpěstujeme cibuli zimní, brokolici, kapusty, zelí, rajčata, okurky, tykve a papriky. Naklíčené domácí uskladněné brambory se nedoporučují jíst, obsahují jed solanin, ale můžeme je zasadit do květináčů a přesadit ven do záhonu, až přejdou mrazy. Z jedné zasazené brambory při dobrých podmínkách vyroste slušná hromádka nových brambor pro celou rodinu k letnímu obědu.

Koncem února, když nám to počasí už dovolí, můžeme vysévat ranou zeleninu: hrášek, petržel, cibuli, pórek, mrkev karotku, mangold, saláty a špenáty, brokolici, kopr, řeřichu setou a lichořeřišnici, ředkve a ředkvičky, čekanku k zimnímu rychlení, kedlubny, kapusty a červenou řepu.

První zelené rostlinky ke sběru najdeme při příznivém počasí také venku někdy už koncem února: Pažitku, česnek medvědí, ptačinec žabinec, popenec, kopřivy, sedmikrásky, pampelišky, jitrocel a v zahradě přezimující polníček kozlíček, zimní pórek, růžičkovou kapustu, kadeřávek či naťový celer, petržel a nově vyrašenou meduňku. Hořké byliny, jako pampeliška a rychlená čekanka, prospívají našim játrům nejvíce právě v tomto období na začátku jara.

OKRASNÁ ZAHRADA:
Cibule rostlin, které rychlíme pro domácí okrasu (begonie, narcisky, hyacinty) každý den kontrolujeme (zálivku, přihnojování...), aby jsme nezmeškali počátek kvetení. Nemocné části u nich odstraňujeme. Při mírném poškození je můžeme ošetřit fungicidem. Chceme-li se věnovat dosnám, je nejvyšší čas, abychom vsadili do substrátu hlízy a nechali je narašit.

Provádíme odběr řízků z přezimovaných balkonových rostlin, např. převislých pelargonií, též ze spodní části velkokvětých chryzantém a případně můžeme přesadit řízky fuchsií. Měli bychom začít věnovat zvýšenou péči i pokojovým rostlinám. Pozvolna bychom měli začít dle intenzity přibývajícího světla s hnojením pokojových rostlin. Nastává též vhodný čas na jejich přesazování. Jsou-li pěkné dny, kdy není půda příliš rozmoklá, můžeme pokračovat v hlubokém rytí a doplňování organických hnojiv. Chceme-li založit nový trávník, je potřeba začít s přípravnými pracemi, jakmile rozmrzne půda.

Kmeny vyšších tvarů stromů chráníme před mrazovými deskami, které jsou způsobeny prudkými teplotními rozdíly při vyjasnění mezi dnem a nocí. Provádíme zimní průklest starších ovocných stromů, např. hrušní a jabloní nebo je připravujeme zmlazovacím řezem k přeroubování v pozdějším období. Obecně však platí, že řez dřevin neprovádíme za silných mrazů. (Platí i pro leden - březen.) Pokud jsme měli v předchozích letech potíže se škůdci a chorobami typu strupovitost, padlí, mšice, ploštice a obaleči, musíme v tomto období neprodleně začít provádět postřik ovocných stromů. (Platí ještě pro měsíc březen.)
Cibuloviny

Cibuloviny

rychlíme cibuloviny na velikonoce
Sazenička

Sazenička

Pečujeme o domácí pokojovky
Kořenovka

Kořenovka

Kořenová zelenina na jarní kůry
Ještě mrzne

Ještě mrzne

čekáme až mrazy a sníh zmizí...
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one